lip 032012
 

UWAGA!

Każda podana informacja dotycząca: chorób, leczenia itp. nie jest moja i należy sprawdzić wiarygodność informacji. Informacje pochodzą z różnych stron i źródeł, a zadaniem blogu jest tylko zebranie i tłumaczenie wszystkiego w jednym miejscu.

 

Słowo „guz” oznacza jedynie zgrubienie, bryłę, które mogą być spowodowane zakrzepem krwi czy torbielą.

Guz nowotworowy jest nienormalnym przyrostem tkanki nowotworowej. Może być łagodnym lub złośliwym. Niezłośliwy nowotwór oka uszkadza wzrok, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla życia. Nowotwór złośliwy może rozprzestrzeniać się do różnych części oka jak i tkanek wokół oczu i innych części ciała (przerzuty).

Jest to nowotwór, który rozwija się z komórek zwanych melanocytami. Melanocyty produkują ciemny kolor melaniny pigmentu, który jest odpowiedzialny za barwę naszej skóry. Komórki te znajdują się w wielu miejscach w naszym organizmie, w tym skóry, włosów i błony śluzowej narządów wewnętrznych, oraz w oku.

Zazwyczaj czerniaki zaczynają rosnąć w skórze, ale jest to również możliwe w innych częściach ciała, takich jak oczy.

 

Czerniak może rozwinąć się w jednym z kilku miejsc w oku. Czerniak błony naczyniowej jest to najczęstszy rodzaj czerniaka gałki ocznej. Dzieje się to wzdłuż dróg błony naczyniowej oka, która obejmuje naczyniówki, ciało rzęskowe i tęczówkę.

Naczyniówka jest częścią błony gałki ocznej. Jest w ciemnym kolorze (pigmentowy), aby zapobiec odbijania światła wokół wewnętrznej części oka. Ciało rzęskowe rozciąga się od naczyniówki i skupia oko przez zmianę kształtu soczewki. Tęczówka jest wyraźnie widoczna w kolorze płyty w przedniej części oka, która kontroluje ilość światła wpadającego do oka. Wszystkie te struktury są zabarwione melaniną.

Czerniak może również występować w cienkiej błonie śluzowej nad białą częścią oka (spojówki) lub na powiece, ale to bardzo rzadkie przypadki. Jest to znane jako czerniak spojówki.

Czerniak oka jest najczęstszym rodzajem nowotworu oka, choć to jeszcze dość rzadkie schorzenie. Pomiędzy 400 a 450 nowych przypadków raka oka zdiagnozowuje się w Wielkiej Brytanii każdego roku. Częstość występowania czerniaka gałki ocznej wzrasta wraz z wiekiem, a większość przypadków rozpoznaje się u osób w wieku od 50 lat.

 

OBJAWY

Objawy czerniaka oka to niewyraźne widzenie, migające światła i cienie. Jednak często nie powoduje żadnych objawów i może być zdiagnozowane przez okulistę w trakcie rutynowych badań wzroku.

Objawy te są wspólne dla innych chorób oka, ale należy powiadomić lekarza lub optyka jeśli je zauważysz. Jest to zwykle możliwe u okulisty. Czasami, mała próbka tkanki musi być pobrana i zbadana (biopsja), aby potwierdzić diagnozę.

 

RODZAJE

Wrodzony Przerost Nabłonka Barwnikowego Siatkówki Ust CHRPE )

Wrodzony przerost nabłonka barwnikowego siatkówki
Wrodzony przerost nabłonka barwnikowego siatkówki

Ta zmiana, jest płaskim znamieniem z tyłu oka. Jest to duży, ciemny, czarny punkt, zazwyczaj składający się z kilku białych plam i krawędzi dyskretnych, często otoczonych białym fragmentem. Pomimo swojego wyglądu, to prawie zawsze całkowicie nieszkodliwe i nie wymaga żadnego leczenia zmiana. Zmiany te mogą prowadzić do gruczolaka lub raka gruczołowego, ale takie zjawisko jest bardzo rzadkie.

Torbiel

Wydrążony obrzęk, wypełnione płynem.  Wewnątrzgałkowe torbiele nie są zazwyczaj nowotworowe i nie zagrażają życiu.

Zmiana Disciform

Jest to zbiór świeżej krwi, zakrzepłej krwi i blizny pod siatkówką. Zazwyczaj pojawia się u osób starszych i bardziej jest spowodowane nieprawidłowym rozrostem żył pod siatkówką.

Naczyniak

Jest to łagodny guz składający się z nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Płyn wycieka z guza zbiera pod siatkówką, co powoduje zniekształconą wizję i niewyraźne widzenie. Jeżeli ilość płynu pod siatkówką jest nadmierne i jeśli siatkówka staje się zupełnie oderwane, a następnie nieprawidłowe naczynia krwionośne mogą rozwijać się na tęczówce. Mogą one zablokować odpływ cieczy wodnistej z oka powoduje wzrost ciśnienia, które mogą być bolesne. 

Zawężonej różnorodność zazwyczaj staje się zauważalne w średnim wieku. Rozproszona różnorodność występuje u młodszych pacjentów jako część Sturge Webera , który charakteryzuje się czerwone znamię na skórze twarzy.

Do niedawna pacjenci z naczyniaków naczyniówki wymaga radioterapii, ale teraz jesteśmy w stanie osiągnąć równie dobre rezultaty terapii fotodynamicznej, która jest znacznie wygodniejsze.

Naczyniaków naczyniówki

 

 

Mięśniak

Bardzo rzadko łagodny guz składa się z mięśni.

Czerniak

Czerniak tęczówki
Czerniak tęczówki

Jest to złośliwy guz wynikające z melanocytów.Wewnątrzgałkowe czerniak rozwija się w naczyniówki, ciała rzęskowego i tęczówki.Czerniak gałki rozwija się spojówek lub skóry.

Wewnątrzgałkowe (albo błony naczyniowej „) czerniaki wpłynąć około jednej osobie w każdej 2500, podczas gdy czerniaki spojówki wpłynąć jedną osobę w każdym 125.000. Oba guzy zwykle u dorosłych. Przyczyna jest nieznana, choć jak czerniaki skóry, czerniak oka wydają się być bardziej powszechne u osób o jasnej skórze, jasnymi oczami, skłonność do oparzeń słonecznych.

Czerniak naczyniówki
Czerniak naczyniówki

Czerniak naczyniówki, nie leczone, mogą:

 • Bo odwarstwienie siatkówki, z niewyraźne widzenie, zniekształcone widzenie, błyski światła i ubytki w polu widzenia;
 • Dziurawić siatkówki, spowodować krwotok do ciała szklistego, tj krwawienie w galarecie oka), z męty i zaburzenia widzenia;
 • Rozwijaj poprzez twardówki (tj. ściana oka) do inwazji tkanek wokół oka.

Kolor zdjęcie z tyłu lewego oka pokazano na czerniaka naczyniówki), (b) nerwu wzrokowego oraz (c) Fovea. Siatkówka jest przezroczysty z wyjątkiem jego rozgałęzienia tętnic i żył.

Rzęskowy guz ciało
Rzęskowy guz ciało

Rzęskowy czerniak ciało może:

 • Naciśnij na obiektywie, aby wypierać i uszkodzenie soczewki, która staje się również cataractous (np. deszczu), aby spowodować spaczony obraz i niewyraźne widzenie.
 • Najechać tęczówki stają się widoczne gołym okiem;
 • Najechać rynnę spustową płynu z oka (tzn. beleczkowej w kącie przesączania oka przedniej komory) spowodowania Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i utratę widzenia (tzn. wtórne jaskra).
 • Rozprzestrzenił się tkanek wokół oka.

Iris czerniaki, nie leczone, mogą:

 • Naciśnij na obiektywie powodować zaćmy, a
 • Najechać kąt powoduje jaskrę.

Czerniaka spojówki zmierza do:

 • Tworzą guzka w przejrzysty spojówki nad białko oka lub na wewnętrznej powierzchni powieki;
 • Rozprzestrzeniać w rozproszonym mody w spojówki;
 • Komórki nowotworowe punktowe do gruczołów w policzek i szyję, gdzie nowe guzy może rozwinąć.

Przerzuty Do Oka

Naczyniówki przerzut
Naczyniówki przerzut

Jest to złośliwy guz rozprzestrzeniający się poprzez krążenie krwi do oka od raka w innej części ciała, piersi  lub płuc.

Nowotwór ten jest zazwyczaj żółty lub biały.Rośnie szybko i wycieki dużych ilości płynów powoduje stopniową utratę wzroku. To zwykle reaguje na małej dawki radioterapii. Inną możliwością leczenia jest terapia fotodynamiczna.

Naevus 

Naczyniówki naevus

Jest to łagodne znamię wynikające z melanocytów.Tworzy szare, brązowe lub żółte zgrubienia, w naczyniówki, pod siatkówką, albo na tęczówce. Różnią się one od złośliwych czerniaków w tym, że zazwyczaj:

 • mają grubość mniejszą niż 2 mm;
 • nie powodują objawów;
 • nie ma podcieków z dużą ilością plynu, a
 • nie ma dużej ilości pigmentu pomarańczowej ‘na ich powierzchni.

 

U niektórych pacjentów jedynym sposobem, aby mieć pewność, że guz jest łagodny  a nie czerniak złośliwy jest obserwowanie uszkodzenia przez wiele lat,czy  guz nie rośnie.

 

Neurilemmoma

Bardzo rzadko łagodny guz wynikające z tkanki nerwowej.

Kostniak

Bardzo rzadko guz składa się z kości w obrębie oka, zwykle obok nerwu wzrokowego.

Siatkówczak

Jest to bardzo złośliwy nowotwór rozwija się w siatkówce dziecka lub dziecka. Rozwija się, gdy zarówno 13 chromosom odziedziczony po ojcu i chromosom 13 odziedziczony od matki są zmutowane (tj. dwa-hit hipoteza). W niektórych dzieci, obie mutacje występują w tej samej celi, tak że tylko jedna retinoblastoma rozwija. Inne dzieci dziedziczą jedną mutację od rodzica, tak, że każda komórka w organizmie jest nieprawidłowy i tak, że mają one tendencję do rozwijania wielu retinoblastomas w obu oczach, jak i innych nowotworów w różnych częściach ciała.

 

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów ze strony:http://www.eyetumour.co.uk/ocular_tumours.php oraz

http://www.macmillan.org.uk

http://www.mayoclinic.com

http://www.cancer.gov

http://www.medicalnewstoday.com/articles/183858.php&usg=ALkJrhj_Nff2Esdz0Db8yY4gEqBBv32b-A

http://www.eyecancer.com/Patient/Condition.aspx%3FnID%3D62%26Category%3DChoroidal%2BTumors%26Condition%3DChoroidal%2BMelanoma

 

 

Sorry, the comment form is closed at this time.